Shkolla Internacional
Mirësevini!!!

Shkolla Internacional

Mirësevini në forumin e shkollës!
 
HomePortaliSearchUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Cfare eshte Qeveria e nxenesve dhe perse na duhet ajo?

Go down 
AuthorMessage
Elsona Mjekra
Postues
Postues


Numri i postimeve : 2
Join date : 2010-09-25

Cfare eshte Qeveria e nxenesve dhe perse na duhet ajo? Empty
PostSubject: Cfare eshte Qeveria e nxenesve dhe perse na duhet ajo?   Cfare eshte Qeveria e nxenesve dhe perse na duhet ajo? Icon_minitimeSat Sep 25, 2010 9:19 am


Qeveria e Nxenesve mund te jete fjale e madhe, por ajo eshte per nxenesit.
Ne Konventen mbi te drejtat e femijes, (neni 12) thuhet: "Femija ka te drejte te thote lirisht mendimin e tij ne ceshtje qe lidhen me te."
Nepermjet pjesemarjes ne Qeverine Nxenesve, ju permbushni kete te drejte e cila thote se ju jeni ne gjendje te shprehni lirshem ate qe mendoni dhe ate qe ju shqeteson ne shkolle.
Qeveria e nxënesve si një strukture e pavarur do të ndihmojë të çoje në rritjen e iniciativës dhe vetëveprimit tuaj, në rritjen e mendimit të lirë dhe krijues, në forcimin e personalitetit tuaj, në aftesimin tuaj per te marre përsipër përgjegjsitë si dhe në krijimin e nje mentaliteti dhe nje psikologjie te re per pozicionin dhe rolin e nxenesve ne shkolle, per tju bere partnere dhe pjesmarres aktive ne proceset e ndryshimeve demokratike ne shkolle dhe ne komunitet duke ju bere qytetare te denje te nje shoqerie te emancipuar.
Back to top Go down
 
Cfare eshte Qeveria e nxenesve dhe perse na duhet ajo?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Shkolla Internacional :: Senati i shkollës :: Pjestarët-
Jump to: